Kui ainuosanik teeb oma OÜs aktiivselt tööd, tuleb saadud tulu käsitleda ka töö eest saadud tuluna ja selle eest tuleb makse maksta, ütle maksuameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi.
- Taavi Rõivas ja Luisa Värk Foto: Andras Kralla
Äripäev kirjutas täna, et peaministri elukaaslane
Luisa Värk ei ole endale oma ettevõtte Noodivõti OÜ kaudu tööjõumakse maksnud. Töötasu maksmist alustas ta alles sellest aastast.
"Kui toimub teenuse (näiteks lauljad, ürituste korraldajad vm) osutamine äriühingu kaudu, tuleb aga silmas pidada, et kui ainuosanik teeb selles äriühingus ka aktiivset tööd (näiteks ongi ise laulja) ja selle eest tasu saab, tuleb seda käsitleda aktiivsest tegevusest saadud tuluna ja maksustada tööjõumaksudega. Ainuosanikul on õigus ka passiivsele omanikutulule ehk dividendidele, kuid seda ei saa maksta aktiivse tegevuse eest," kirjutas maksuameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi oma vastuses Äripäevale.
Liivamägi rõhutas, et tulu kuulub maksustamisele ainult siis, kui see võetakse äriühingust välja. "Ehk kuni ettevõte väljamakseid ei tee, seni tulu maksustamisele ei kuulu. Samuti ei ole kohustatud äriühingu omanik kasumit jagama või juhatuse liige tööd tasu eest tegema," selgitas Liivamägi. Tasu maksmist eeldatakse töölepingulise suhte puhul, samas kui näiteks käsunduslepingu puhul mitte.
Liivamäe sõnul on korrektne see, kui tulu väljavõtmisel makstakse palgana välja see osa, mis vastas aktiivsele tegevusele. Aktiivse tulu ehk juhatuse liikme tasu või palga ja passiivse tulu ehk dividendide osakaalu ei ole Liivamäe sõnul võimalik üheselt määratleda, sest see varieerub vastavalt ametile, konkurentsikeskkonnale jms.
Liivamägi lisas, et meelelahutussektori puhul on tavaline ja täiesti aktsepteeritav, et teenust pakutaksegi äriühingu alt või FIEna. „Lauljate puhul on ka neid töökohti väga vähe, kus on üldse võimalik töölepingu alusel töötada, mistõttu ollaksegi ise ettevõtjad ning pakutakse oma oskusi erinevatele tellijatele,“ ütles ta. Ise ettevõtte kaudu teenust osutades on võimalik arvesse võtta ka kulutused, mida tehakse teenuse osutamiseks, näiteks stuudiorendid, esinemiseks vajalik atribuutika jms.
Liivamägi selgitas, et kui oma oskuste müük teenuse pakkumisena on järjepidev ja kasumi teenimisele suunatud, ongi tegemist ettevõtlusega ning isik peabki valima õige juriidilise vormi ehk siis kas FIE või juriidilise isiku näol. Füüsilise isikuna võlaõiguslike lepingute alusel teenuse osutamine on sobiv pigem juhuslikku laadi tegevuse puhul.
„Meelahutussektoris võib öelda, et enamikul juhtudel langevadki sisu ja vorm kokku, ehk et tegemist ongi ettevõtlusega, mitte töölepingu varjamisega,“ ütles Liivamägi. Seda sellepärast, et teenuse tellijad on erinevad isikud, meelelahutust pakkuv ettevõte kannab teenuse osutamisega kaasnevad kulud, ta ei allu tellija sisemisele töökorrale ega ole arvatud tema töötajate hulka jne.
Peaminister Taavi Rõivase kommentaar Äripäeva tänasele artiklile
Kui maksuamet seisab ausa ettevõtluskeskkonna eest, siis Äripäev näib seisvat selle eest, et keegi mingil juhul OÜd ei asutaks.— Taavi Rõivas (@TaaviRoivas)
October 15, 2015Seotud lood
Äripäev avaldas täna pressinõukogu tauniva otsuse 15. oktoobril ilmunud uudise „Peaministri elukaaslane kasutab OÜ maksueelist“ kohta. Miks me selle uudise tegime, selle oma eelmise aasta parimaks uudiseks valisime ja mida me sellest vaidlusest õppisime?
Mullu OÜtamise arutelu keskmesse sattunud Luisa Värk hakkas eelmisel aastal endale palka maksma.
Mullu viimase kolme kuuga hakkas vähemalt 157 isikut senise näiliku teenuse osutamise asemel deklareerima töö- ja juhatuse liikme tasu väljamakseid, selgub maksuameti andmetest.
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.